SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bestickuppsättning 9341073
*
nr 934 1073
Bestickuppsättning
59 del. silver, Svensk Spets, K. Andersson, 1924, rostfria knivblad, bruttovikt: cirka 3020 g
Kondition: monomogram
Utrop:
8.000 kr
Såld:
4.600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 januari 2015
kl 18:22:59
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
23/12 01:16:56
1
4.400 kr
3/1 16:27:15
2
Vinnande bud
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Årets första auktion innehåller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.
Läs mer om e-auktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: andersson bestickuppsättning matbestick rostfria knivblad silver svensk spets ädelmetall
-
7012 Bestick
32 delar, Rostfritt, Nobel, Gunnar Cyrén (1931-201..//
Aktuellt bud: 2.400 kr
Auktionen avslutas
imorgon
13 maj kl 20:52
-
7015 Bestick
7 delar, silver, 1700-/1800-tal. Längd: 19-21,5. V..//
Aktuellt bud: 3.000 kr
Auktionen avslutas
imorgon
13 maj kl 18:39
-
6073 Bestick
88 delar, Nysilver, Gense, Svenskt Spets, 60 kniva..//
Auktionen avslutas
imorgon
13 maj kl 18:00
-
7039 Champagnevispar
18 st, Nysilver, St & Co. Längd: 16 cm
Auktionen avslutas
imorgon
13 maj kl 20:42
-
7055 Fat
+ kaffeskedar, 1 + 10 delar, silver. Längd: 11 cm,..//
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
imorgon
13 maj kl 20:05
-
7345 Frukostset
Brödhållare + knivställ, nysilver. Höjd: 23 cm
Auktionen avslutas
imorgon
13 maj kl 20:34
*
Bestickuppsättning
Kondition: monomogram
Läs mer om e-auktion
nr 934 1073
Bestickuppsättning
59 del. silver, Svensk Spets, K. Andersson, 1924, rostfria knivblad, bruttovikt: cirka 3020 g
Kondition: monomogram
Utrop: | 8.000 kr |
---|---|
Såld: | 4.600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 januari 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
23/12 01:16:56 | 1 | 4.400 kr |
3/1 16:27:15 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Ã…rets första auktion innehÃ¥ller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.Läs mer om e-auktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: andersson bestickuppsättning matbestick rostfria knivblad silver svensk spets ädelmetall
-
7012 Bestick
32 delar, Rostfritt, Nobel, Gunnar Cyrén (1931-201..//
Aktuellt bud: 2.400 kr
Auktionen avslutas
imorgon
13 maj kl 20:52 -
7015 Bestick
7 delar, silver, 1700-/1800-tal. Längd: 19-21,5. V..//
Aktuellt bud: 3.000 kr
Auktionen avslutas
imorgon
13 maj kl 18:39 -
6073 Bestick
88 delar, Nysilver, Gense, Svenskt Spets, 60 kniva..//
Auktionen avslutas
imorgon
13 maj kl 18:00
-
7039 Champagnevispar
18 st, Nysilver, St & Co. Längd: 16 cm
Auktionen avslutas
imorgon
13 maj kl 20:42 -
7055 Fat
+ kaffeskedar, 1 + 10 delar, silver. Längd: 11 cm,..//
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
imorgon
13 maj kl 20:05 -
7345 Frukostset
Brödhållare + knivställ, nysilver. Höjd: 23 cm
Auktionen avslutas
imorgon
13 maj kl 20:34